Автоинформ96 +7 (495) 943-83-73 +38 (050) 541-01-84 +38 (067) 924-16-86
Ведущая книготорговая компания автомобильной литературы
руководства по ремонту автомобилей
пособия по эксплуатации и
техническому обслуживанию
Добро пожаловать!
Войти или
зарегистрироваться

Na czym polega regeneracja turbiny?

Wszyscy użytkownicy samochodów wyposażonych w turbosprężarki wiedzą, jak delikatne są to urządzenia. Ich sprawna praca gwarantuje niezawodność silnika, a co za tym idzie całego pojazdu. Turbosprężarka jest jednak narzędziem bardzo złożonym i regeneracja turbosprężarek wymaga specjalistycznej wiedzy.

Urządzenie turbosprężarkowe

Turbosprężarka to urządzenie składające się z dwóch głównych elementów – sprężarki i turbiny. Obydwa elementy podlegają szeregowi uszkodzeń, a warto wiedzieć, że nawet najmniejsza usterka może, na skutek efektu domina, spowodować dalsze zniszczenie sprzętu. W momencie, gdy zaczniemy zauważać pierwszą awarię turbosprężarki, należy jak najszybciej poinformować o tym mechanika. Choć czasami stan sprzętu jest na tyle dramatyczny, że konieczny jest zakup nowego urządzenia, w większości przypadków wystarczy to do prawidłowej regeneracji.

Jednak sam proces czyszczenia turbiny nie jest prosty. W pierwszej kolejności należy zdemontować całą turbosprężarkę. Po zdemontowaniu urządzenia wszystkie części trafiają do myjki wysokociśnieniowej, gdzie obecny jest specjalny środek czyszczący. Po dokładnym oczyszczeniu części poddawane są piaskowaniu, gdzie kryształy są wykonane z bardzo cienkich koralików szklanych. Po tym procesie kolektor turbiny poddawany jest procesowi krystalizacji, do którego wykorzystuje się specjalne granulaty. Obudowy łożysk umieszcza się w myjkach ultradźwiękowych, a następnie ponownie myje w myjce ciśnieniowej przy użyciu specjalnego środka regenerującego.

Po wyczyszczeniu wszystkich elementów należy je sprawdzić pod kątem uszkodzeń i zużycia materiału. To tylko niektóre parametry, które należy dokładnie sprawdzić. Po sprawdzeniu można łatwo określić, które części nadają się do ponownego wykorzystania, a które należy wymienić. Jeżeli po sprawdzeniu poprawności parametrów wszystkich podzespołów okaże się, że któryś z nich jest uszkodzony lub zużyty, należy niezwłocznie wymienić te części na nowe.

Po sprawdzeniu wszystkich podzespołów następuje wyważenie. Najpierw wyważa się obustronnie wał turbosprężarki, a następnie w ten sam sposób sprawdza się koło kompresyjne. Po wyważeniu koła i wałka składa się cały środek turbiny. Medium turbinowe jest ważone w szybkiej maszynie rdzeniowej turbosprężarki, gdzie jest testowane pod kątem wycieków, wibracji, wyważenia i wielu innych cech, które umożliwiają niezawodną pracę jednostki przez wiele lat.

Po tak dokładnej analizie i sprawdzeniu całego sprzętu, urządzenie można zainstalować. Kiedy to nastąpi, turbosprężarka zostaje poddana końcowemu testowi, podczas którego sprawdzane są zawory turbiny ciśnieniowej i podciśnieniowej.