Автомобільні акумулятори (АКБ) — прилади, які подають струм до двигуна, сприяючи його запуску, а також живлять усі електричні вузли та компоненти системи. Це одна з найважливіших запчастин в автівці. У разі несправності акумуляторної батареї нормальна експлуатація транспортного засобу є неможливою.
Сьогодні на ринку представлено безліч моделей від сотень виробників, однак для безпеки та надійності роботи рекомендується віддавати перевагу АКБ від перевірених виробників: Bosch, Rocket, WESTA, Forse, Ista, Varta.
На що слід звертати особливу увагу, вибираючи АКБ
Акумуляторна батарея є складним пристроєм, що має низку важливих характеристик. Якщо ви вирішили придбати АКБ для авто, оцінюйте запропоновані моделі за такими параметрами, як:
- пусковий струм (струм холодного прокручування);
- електроємність;
- напруга;
- габарити та конструкція виводів;
- тип кріплення.
Струм холодного прокручування безпосередньо впливає на роботу стартера. Акумулятори з вищим показником пускового струму краще впораються із запуском двигуна в умовах мінусової температури.
Вимоги щодо електроємності (цей параметр вимірюється в ампер-годинах) залежать від об'єму двигуна транспортного засобу, а також від кількості електричних приладів у системі. АКБ із більшою електроємністю є більш громіздкими й важкими. Найпоширенішими є моделі на 60, 75 і 100, 150, 180 ампер-годин.
Окремі категорії транспортних засобів потребують певного значення напруги. Наприклад, для легкових автівок підходять батареї із напругою 12 вольт, а для вантажівок — виключно 24 В.
Моделі від європейських виробників відрізняються втопленими широкими виводами, водночас виводи в акумуляторах від азійських брендів є вищими за кришку пристрою.
Надійне кріплення АКБ є вкрай важливим аспектом. Різні марки авто розраховані під верхнє або нижнє кріплення. Ще однією критичною умовою є відповідність батареї полярності в транспортному засобі.
Якими бувають різновиди автомобільних акумуляторів
На сучасному ринку можна знайти АКБ таких типів:
- літієві/літій-іонні;
- лужні;
- гелеві.
Прилади першого типу вважаються оптимальним варіантом на роль додаткового джерела живлення. У таких батареях носіями електричного струму є іони літію. Вони відрізняються низьким рівнем самозаряджання та високою питомою ємністю.
Гелеві моделі отримують струм із кислот. Оскільки вони є агресивними речовинами, їхнє витікання може бути небезпечним для здоров’я. Перевагами є низький показник самозаряджання, високе значення пускового струму, стійкість до зміни положення та вібрацій.
У лужних акумуляторах електролітами слугують луги, а не кислоти. Плюсами цього виду є відсутність шкідливих викидів, надійна робота в холодну погоду, тривалий термін зберігання без втрати властивостей.